Mleko – bezpieczny i wysoce prozdrowotny produkt

21.04.2021 -

Mleko towarzyszy człowiekowi od ponad 11 tysięcy lat i dla wielu z nas jest napojem znanym od zawsze, stanowiącym jeden z podstawowych elementów naszej diety. Wysoka zawartość doskonale przyswajalnego białka, dostępność wapnia stanowiącego istotny budulec naszych kości czy wchodzące w jego skład witaminy i pierwiastki mineralne, odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organizmu sprawiają, że od lat cieszy się niesłabnącą popularnością.

Mleko – pić czy nie pić?

Niestety w ciągu ostatnich lat mleko stało się ostatnio powodem do ideologicznych rozważań. Ekolodzy twierdzą, że nie powinniśmy go pić, ponieważ w ten sposób krzywdzimy zwierzęta. Według jednej z europosłanek, dojenie krów to… wykorzystywanie zwierząt i łamanie ich praw. Jednak pomijając wszystkie te ideologiczne teorie, warto rozważyć wszystkie zalety tego produktu dla naszego zdrowia.

Instytut Żywności i Żywienia zaleca spożywanie co najmniej dwóch szklanek mleka lub przetworów mlecznych dziennie osobom dorosłym oraz 3 - 4 porcje dzieciom i młodzieży. Z kolei American Academy oraz American Dietetic Association (ADA) zachęcają dzieci i młodzież do spożywania dwóch - trzech szklanek. Mleko posiada wysoką wartość odżywczą, zawiera witaminy z grupy B (B2, B12) oraz witaminy A i D. Wraz z mlekiem organizmowi dostarczamy wapń, potas, fosfor, magnez i cynk.

Prowadzone w Norwegii badania potwierdziły, iż szczególnie cenny w mleku jest sprzężony kwas linolowy, który wpływa na zahamowanie rozwoju komórek nowotworowych raka piersi, jelita grubego, płuc i pierwotnego raka wątroby. Wyniki badań naukowców z Tajwanu dowodzą z kolei, że mleko krowie zawiera również składniki, które niszczą komórki raka żołądka.

Mleko jest jednak jednym z najczęstszych alergenów. Nietolerancja dotyczy między innymi laktozy, do której trawienia potrzebujemy enzymu laktazy. Osoby, które nie tolerują laktozy mogą jednak wybrać specjalne mleko bez tego składnika i nadal dostarczać niezbędnych składników swojemu organizmowi.

Mleko bez GMO

Obecnie coraz więcej produktów mleczarskich i spożywczych oznaczonych jest symbolem „ Bez GMO”, „Wolne od GMO” czy też „Wyprodukowane bez stosowania GMO”. Polska Izba Mleka wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom konsumentów, którzy szukają wiarygodnych informacji o produkcie opracowała standard „Bez GMO”. Standard uwzględnia cały obszar wymagań dla wielu różnych obszarów łańcucha żywnościowego, gdzie istotnym elementem jest wskazanie postępowania, które zapewnia najwyższe standardy, których wdrożenie i prawidłową realizację można potwierdzić w drodze certyfikacji. Należy pamiętać, iż mleko bez GMO pochodzi od zwierząt, które nie były karmione paszami GMO.

Specjaliści zalecają, aby mleko bez GMO było podawane dzieciom dwa razy dziennie, jako źródło cennych składników pokarmowych. Karmienie dzieci produktami mleczarskimi oznaczonymi jako “bez GMO”, „wolne od GMO” lub „wyprodukowane bez stosowania organizmów genetycznie zmodyfikowanych” oraz produktami do przygotowania, których wykorzystaliśmy mleko tak oznaczone, jest dobrym sposobem na zabezpieczenie ich na przyszłość ale także jest sposobem na wyrobienie u dzieci właściwych nawyków.

Według dr hab. Kamili Puppel z Katedry Hodowli Zwierząt Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW obecnie produkowane w Polsce mleko bez GMO to właściwy kierunek, od którego nie powinni odchodzić krajowi producenci:

Żywność bez GMO oznacza mniejszą ingerencję w to, co spożywamy. W przypadku mleka krowiego nie jest to problematyczne. Jest to wyzwanie dla producenta, dla hodowcy, ale idące w dobrym kierunku. W ciągu ostatnich 50 lat odnotowano duży postęp produkcyjny i genetyczny w hodowli bydła mlecznego, a uzyskanie wydajności sięgającej powyżej 9000 kg mleka za laktację nie stanowi problemu– mówi naukowiec.

To stanowisko popiera również dr Irena Białokoz-Kalinowska, pediatra i alergolog, która zaleca daleko posuniętą ostrożność wobec GMO.

Należy pamiętać o tym, że modyfikacja genetyczna organizmów nie jest procesem naturalnym. W tej chwili nie jesteśmy w stanie ocenić, jakie będą konsekwencje w przyszłości powszechnego wprowadzania GMO – wskazuje.

Pamiętajmy o właściwościach mleka, sięgajmy po produkty mleczne na co dzień oraz wprowadzajmy je do naszej diety. Polskie mleko jest bezpieczne oraz cechuje się bardzo wysoką jakością.

Kampania „Wolne od GMO” Sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka i realizowana przez Polską Izbę Mleka

(21.04.2021 za swiatrolnika.info)


Współpraca