Mleko kozie – dlaczego jest coraz bardziej popularne?
30.08.2020 -
Mleko kozie jest wartościowym produktem, a koszty utrzymania hodowli kóz relatywnie niski. Dodatkowo popyt na mleko kozie i jego przetwory ciągle rośnie. Kozy w przydomowych hodowlach były niegdyś stałym elementem polskiej wsi, ale w powszechnym mniemaniu nie świadczyły dobrze o gospodarzach. Kojarzyły się po prostu z biedą, podczas gdy to krowa była synonimem dobrobytu. Teraz sytuacja na naszych oczach zmienia się diametralnie.
Jakie właściwości wyróżniają mleko kozie?
Mleko kozie, pomimo tego, że na pierwszy rzut oka przypomina mleko krowie, ma jednak znaczące różnice. O ile bowiem zawartość białka jest podobna, tak skład aminokwasowy znacznie się różni i bardziej przypomina mleko kobiece, co czyni je bardziej wartościowym zwłaszcza dla małych dzieci i alergików. Nie zawiera tak wiele białek kazeiny, która najczęściej, obok laktozy, wywołuje alergie. Sprawia to, że mleko od kóz częściej może być podawane alergikom. Dodatkowo mleko kozie może zawierać nawet 3 razy więcej serwatki niż mleko krowie, a jest ona białkiem bardzo wartościowym. Dodatkowo ze względu na skład chemiczny mleka koziego jest ono dużo łatwiej trawione przez organizm, a także umożliwia lepsze przyswajanie witamin i mikroelementów. Mimo tego, że mleko kozie zwykle zawiera dużo więcej tłuszczu, niż typowe mleko krowie (bo nawet ponad 4%) są to tłuszcze zdrowsze dla organizmu.
Mleko kozie i jego przetwory doceniane przez konsumentów
Wyjątkowe właściwości jakimi wyróżnia się mleko kozie zaczynają już doceniać konsumenci. Ogólna ich świadomość na temat tego co jedzą wzrasta, nic więc dziwnego, że spożycie mleka zwierząt innych od krów przestaje być tematem tabu. Niegdyś hodowla kóz była niechcianą koniecznością, teraz podejście zarówno hodowców, jak i konsumentów zmienia się.
Mleko kozie w kosmetyce
Mleko kozie jest produktem, który dzięki swoim właściwościom jest chętnie używany nie tylko w branży spożywczej, ale także w kosmetyce. Mnogość witamin i mikroelementów jakie zawiera, czyni z niego wartościowy surowiec do produkcji kosmetyków. Używa się w nich samego mleka, ale także wyciągów z niego, na przykład na bazie protein. Produkty z mlekiem od kóz słyną więc ze swoich właściwości nawilżających i odżywiających skórę, a także włosy.
Mleko kozie – gdzie jeszcze je wykorzystać?
Mniej oczywiste zastosowania, jakie ma mleko kozie, wynikają z faktu, że świat bardzo się zmienia. Wielu ludzi poszukuje na przykład preparatów mlekozastępczych nie tylko dla dzieci, ale także dla zwierzat. W tej kwestii dużo bardziej wartościowe, niż mleko krowie. Mleka modyfikowane, konieczne do odkarmienia porzuconych przez matki zwierząt domowych, czy dzikich, częściej bazują na mleku kozim, gdyż zwiększa to szanse na przeżycie młodych zwierząt. Lekarze weterynarii polecają więc do tego celu preparaty na bazie właśnie mleka koziego. Dzięki niemu można wykarmić oseski na przykład zagrożonych gatunków.
Mleko kozie w diecie ketogenicznej
Kolejną, mniej oczywistą zaletą jest duża zawartość tłuszczu. Przez lata uważano, ze tłuszczu w diecie powinno być jak najmniej. Na fali nowych trendów żywieniowych, pojawiają się jednak diety, które wręcz bazują na tłuszczu, jak dieta ketogeniczna czy low carb, o obniżonej zawartości węglowodanów. Według jej założeń, mleko krowie nie jest więc zbyt wartościowym pokarmem, gdyż zawiera go zbyt małe ilości. Dodatkowo niezmiernie ważne jest, aby spożywany tłuszcz był jednak zdrowszy – a o tym było już wspomniane wyżej – kozie mleko zawiera dużo lepsze, nienasycone kwasy tłuszczowe, które są dużo zdrowsze i łatwiej przyswajalne dla organizmu. To pozwala lepiej zbilansować dietę, w której wymagane jest spożycie większej ilości tłuszczu, bez ryzyka dla zdrowia.
Mleko kozie – jak zadbać o hodowlę?
Przy tych wszystkich zaletach, jakie ma mleko kozie, nie sposób nie wspomnieć o tym, że hodowla kóz nie jest wymagająca, co jest absolutnym plusem. Kozy moga być hodowane w mniej wartościowych dla innych hodowli miejscach, dzięki czemu hodowla taka jest też bardziej ekologiczna i na tym można oprzeć swój marketing. Kozy w okresie laktacji wymagają jednak regularnego dojenia i to należy brać pod uwagę. Mając małą, przydomową hodowlę mozna tworzyć i sprzedawać wyroby z mleka koziego bezpośrednio, chcąc jednak założyć większą hodowlę i zarabiać większe pieniądze, warto pomyśleć o stałych rynkach zbytu dla większych producentów innych wyrobów, nie tylko z przeznaczeniem spożywczym.
(30.08.20020 za swiatrolnika.info)