Mlekovita przejmuje grupę producentów mleka

13.04.2021 -

UOKiK rozpatruje wniosek o Połączenie Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem z Kaliską Spółdzielczą Grupą Producentów Mleka w Kaliszu. Przewidywalna data dokonania koncentracji 1 lipca 2021.

Do UOKiK-u wniosek wpłynął 7. kwietnia br.

Według wniosku, forma koncentracji to połączenie dwóch samodzielnych przedsiębiorców na podstawie art. 96 ustawy Prawo spółdzielcze, przy czym spółdzielnią przejmującą będzie Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem, a spółdzielnią przejmowaną Kaliska Spółdzielcza Grupa Producentów Mleczka w Kaliszu. Po koncentracji będzie istniał jeden przedsiębiorca – Spółdzielnia Mleczarska „Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem.

Kaliska Spółdzielcza Grupa Producentów Mleczka w Kaliszu prowadzi działalność głównie na terenie województwa wielkopolskiego i fragmentarycznie w małym zakresie w województwie łódzkim. Jest to skup mleka surowego, produkcja serów, twarogów i śmietanki, napojów i produktów fermentowanych.

Cele koncentracji: połączenie spółdzielni pozwoli na wzmocnienie ich potencjału technologicznego oraz zapewni uzyskanie lepszych wyników ekonomicznych poprzez:

  • obniżenie kosztów przerobu w zakładach przetwórczych,
  • obniżenie kosztów przerobu w zakładach przetwórczych,
  • pełne wykorzystanie zdolności technologicznych zakładów przetwórczych,
  • poszerzenie asortymentu produkowanych wyrobów i obniżenie nakładów związanych z reklamą i marketingiem, - zapewnienie w miarę stabilnych warunków producentom mleka, co umożliwi im dalszy rozwój i poprawę jakości produkcji w gospodarstwach,
  • obniżenie kosztów logistycznych,
  • zapobieżenie w dalszej perspektywie ryzyku niewypłacalności i utracie miejsc pracy w KSGPM w związku z pogarszającymi się wskaźnikami ekonomicznymi oraz zmniejszaniem się skupu mleka.

Przewidywane skutki koncentracji dla uczestników koncentracji, konkurencji i konsumentów oraz opis wpływu koncentracji na rynek właściwy, koszty produkcji, ceny produktu:

  • dla jej uczestników: osiągnięcie celów wskazanych wyżej oraz możliwość dalszego rozwoju spółdzielni przejmowanej, która po połączeniu stanie się zakładem produkcyjnym, utrzymanie na zbliżonym poziomie zatrudnienia w spółdzielni jako całości, zwiększenie przerobu, unowocześnienie technologii i techniki, obniżenie kosztów funkcjonowania zakładów;
  • dla konkurencji: zwiększenie konkurencyjności na rynku w związku ze zmniejszeniem różnic potencjału gospodarczego spółdzielni i jej głównych konkurentów na rynku krajowym i krajów UE;
  • dla konsumentów: zwiększenie asortymentu produktów, obniżenie cen w związku ze zmniejszeniem kosztów produkcji i transportu, poprawa nadzoru nad jakością i bezpieczeństwem zdrowotnym i sanitarnym produktów;

Zdaniem UOKiK-u koncentracja nie zakłóci mechanizmów konkurencyjnych na rynku właściwym ze względu na stosunkowo niewielki udział połączonych spółdzielni na rynku właściwym, a zwłaszcza na niewielki potencjał KSGPM. Koszty produkcji winny ulec zmniejszeniu dzięki specjalizacji produkcji poszczególnych zakładów, zmniejszeniu kosztów logistycznych dzięki wspólnej dystrybucji wyrobów, zmniejszeniu kosztów ogólnozakładowych dzięki centralizacji administracji oraz obniżeniu cen materiałów pomocniczych poprzez centralizację ich odbioru od dostawców. Ceny produktu winny również ulec obniżeniu z uwagi na wskazane wyżej obniżenie kosztów produkcji.

(13.04.2021 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl)


Współpraca