Na polskim rynku zostaną 3-4 duże firmy mleczarskie

17.05.2019 -
– Obecne rozdrobnienie mleczarstwa będzie niemożliwe do utrzymania na nowoczesnym rynku. W Polsce zostaną 3-4 największe firmy mleczarskie i bardzo dużo małych mleczarń, które będą produkowały niszowe bądź regionalne produkty – powiedział Cezary Bernat, prezes Fortuna Sp. z o.o.
Zwraca uwagę, że obecnie największy podmiot skupuje zaledwie 20% surowca. W jego opinii, taka sytuacja jest niemożliwa do utrzymania i konsolidacja jest nieuchronna. – Największe kłopoty będą miały średnie firmy. Nie będą w stanie konkurować z dużymi cenowo, ich efekt skali będzie zbyt mały, aby dobrze współpracować z sieciami handlowymi. Nie mają także wystarczających środków na badania i rozwój oraz dobry marketing. Z tego powodu ich sytuacja będzie się stopniowo coraz bardziej pogarszać – uważa Cezary Bernat.
Zauważa, że średnie firmy to przede wszystkim spółdzielnie, które z racji modelu spółdzielczego, dzielą się zyskiem ze współwłaścicielami-rolnikami. – To uniemożliwia akumulacje odpowiedniego kapitału, aby przetrwać załamania koniunktury. Pamiętajmy, że koniunktura w branży mleczarskiej to sinusoida, a teraz jesteśmy na szczycie cyklu. Należy zatem oczekiwać nieuchronnego, jeśli nie załamania, to na pewno dekoniunktury i kryzysu – mówi prezes Fortuny.
– Zarządy powinny szukać synergii i o łączeniu się powinny myśleć z perspektywy możliwości rozwoju, a nie ratowania sytuacji. O konsolidacji trzeba rozmawiać, gdy sytuacja firmy i rynku jest stabilna, wówczas można osiągnąć naprawdę dobre i zadowalające rezultaty – uważa prezes Bernat.
(17.05.2019 za Roman Wieczorkiewicz, portalspozywczy.pl, fot. PTWP)