Niższe oprocentowanie kredytów preferencyjnych
24.08.2020 -
W dniu 21 sierpnia 2020 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych popierając wniosek zgłoszony przez Podlaską Izbę Rolniczą, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o podjęcie działań mających na celu obniżenie stóp procentowych dotyczących kredytów zaciąganych przez rolników na zasadach preferencyjnych.
Kredyty preferencyjne, to forma wsparcia działalności, która cieszy się znacznym zainteresowaniem ze strony rolników. Praktycznie co roku rolnicy borykać się muszą z anomaliami pogodowymi, które przynoszą ogromne straty w produkcji, a jedyną szybką formą pomocy jest kredyt preferencyjny.
Z założenia ten szczególny rodzaj produktu finansowego, powinien być udzielany na korzystniejszych warunkach, niż komercyjne kredyty rynkowe. Obecnie oprocentowanie kredytów komercyjnych i preferencyjnych oscyluje na podobnym poziomie 3% .
Naszym zdaniem, aby kredyty preferencyjne spełniały swój cel i były atrakcyjne dla pożyczkobiorcy, muszą być zdecydowanie niżej oprocentowane. Różnica powinna wynosić co najmniej 50%.
Ponadto uważamy, że zasadnym byłoby utworzenie funduszu poręczeń kredytowych dla producentów rolnych na wzór tego, który istnieje dla przedsiębiorców już od początku lat dziewięćdziesiątych. Dzięki niemu rolnicy mieliby ułatwiony dostęp do zewnętrznego finansowania w postaci kredytów bankowych oraz pożyczek. Poręczenie stanowiłoby również zabezpieczenie zaciągniętego zobowiązania. Na podstawie umowy poręczenia poręczyciel w ramach funduszu zagwarantuje wierzycielowi, że przejmie zobowiązanie dłużnika, w razie gdyby ten go nie wykonał.
(24.08.2020 za ppr.pl)