Polska Rolna zaproszona była na Kongres Podmiotowej Gospodarki. Organizatorem Kongresu było Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego Sp. z o.o., we współpracy z Klubem Jagiellońskim, którzy są twórcami raportu „Czas protekcjonizmu. Ku strategii bezpieczeństwa żywnościowego”.
Podczas Kongresu uczestnicy mogli posłuchać debaty pt.: Jak państwo powinno chronić polskich rolników?, w której udział wzięli: Janusz Wojciechowski (Komisarz UE ds. Rolnictwa), Jacek Czerniak (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi), Marcin Gryn (Gospodarstwo Gryn), Kazimierz Czernewski (SM Mlekpol w Grajewie), Bartosz Mielniczek (CAKJ) prowadziła: Agnieszka Jekiełek (Związek Młodzieży Wiejskiej)
Na łamach Polski Rolnej przedstawiamy fragmenty debaty. Kolejne fragmenty pozostałych panelistów będą dostępne w oddzielnych postach na łamach Polski Rolnej. Serdecznie Zapraszamy.


Marcin Gryn zaznacza, jak istotna jest obecność praktyków w dyskusjach na temat rolnictwa, oraz podkreśla, że innowacyjność jest kluczowa dla rozwoju jego gospodarstwa. Po przejęciu rodzinnego gospodarstwa, które początkowo było małe, Gryn zainwestował w nowoczesne technologie, by móc konkurować w zglobalizowanym rynku i zachować rodzinną spuściznę. Wskazał na znaczenie zdrowej gleby jako podstawy wydajnej produkcji i zaapelował o zrównoważone podejście w rolnictwie. Gryn podkreślił, że małe gospodarstwa często nie są w stanie prowadzić pełnowartościowej produkcji, ponieważ wielu ich właścicieli traktuje je jako dodatkowe źródło dochodu. Podniósł również kwestię absurdalnych regulacji dotyczących emisji CO2, zwracając uwagę na pozytywne aspekty rolnictwa, takie jak zdolność roślin do wiązania dwutlenku węgla. Gryn poruszył także problemy związane z transportem i jego dużym wpływem na emisję, wskazując na konieczność inwestycji w infrastrukturę transportową.

Współpraca