Polska kontra Holandia. W wyścigu na mleko mamy asa w rękawie

Sytuacja na rynku mleka jest bardzo dobra. Nasz kraj staje się coraz bardziej liczącym się producentem na rynku unijnym. Przeganiamy w tym roku Holandię i stajemy się trzecim największym dostawcą mleka w Unii Europejskiej – mówi Jakub Olipra, starszy ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.
Polska branża mleczarska jest coraz bardziej konkurencyjna
To pokazuje bardzo dużą konkurencyjność polskiej branży mleczarskiej. To co napawa optymizmem to rosnąca produkcja mleka – przyrosty są z roku na rok bardzo wyraźne.
Niepokojącym sygnałem jest to, że cena mleka odchyla się coraz bardziej w górę od ceny średniej unijnej. To z jednej strony ogranicza naszą konkurencyjność, a z drugiej strony pokazuje, że mleka cały czas brakuje. Mimo, że produkujemy go coraz więcej, to nadal mamy deficyt surowca, a mleczarnie bardzo silnie o niego konkurują. Widać też konkurencję pomiędzy mleczarniami o rolnika – mówi Jakub OlipraPodkreśla również, że możliwości przetwórcze polskich zakładów również rosną. Możemy przetworzyć jako kraj więcej mleka niż produkujemy.
To według mnie bardzo dobra wiadomość dla rolników, którzy mogą dalej specjalizować się w produkcji mleka, zwiększać skalę produkcji. To sygnał, że jest dużo przestrzeni, aby mleka pojawiło się więcej – mówi ekspert.
Zachód produkuje mniej mleka
Zwraca uwagę, na fakt, że Europa Zachodnia coraz mniej produkuje mleka. Tym samym przed polskimi firmami otwiera się szansa aby wypełnić tę przestrzeń. Jednak aby to było możliwsze, to zdaniem eksperta musimy mieć więcej mleka.
Sytuacja cenowa jest determinowana przez rynek globalny
Jeżeli chodzi o podaż mleka na rynku globalnym, to jest ona relatywnie niska. Jeżeli spojrzymy na głównych producentów mleka na świecie, czyli Unię Europejską, Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia, Argentyna czy Australia, to widać iż podaż jest mniejsza.
To bardzo duża skala wzrostu, co pokazuje, że Chiny w obszarze mleka, a także wieprzowiny, cały czas zwiększają swoje możliwości produkcyjne, swój poziom samowystarczalności. Nie ma wątpliwości, że sektor żywnościowy jest kluczowy dla bezpieczeństwa. Obok bezpieczeństwa energetycznego, bezpieczeństwo żywnościowe jest kluczowym elementem architektury bezpieczeństwa. Coraz więcej krajów to dostrzega i robią to również Chiny – mówi Jakub Olipra
Wzrost gospodarki światowej
Patrząc na prognozy makroekonomiczne dla światowej gospodarki, to widać, że aktywność gospodarcza w kolejnych latach będzie wyższa, mimo różnych perturbacji na rynku światowym.
Tym samym gospodarstwa domowe będą miały więcej środków do dyspozycji i będzie to miało pozytywny wpływ na popyt na produkty mleczne – uważa ekspertZ jednej strony mamy relatywnie niską podaż, a z drugiej relatywnie wyższą podaż – jest to spójne z tym co obecnie obserwujemy na rynku, czyli łagodny wzrost cen produktów mlecznych na giełdach, co przekłada się na ceny w hurcie.