Polska Rolna upomina się o polskie mleczarstwo.

Europejskie Forum Rolnicze 2024


/images/aktualnosci/2024/PHOTO-2024-03-20-07-58-48.jpg
/images/aktualnosci/2024/PHOTO-2024-03-20-07-58-48%20(1).jpgUzgodnienia. Tak obie strony debatujące 19 marca w Jasionce koło Rzeszowa nazwały dokument zawierający postulaty i żądania, które powinny być jak najszybciej rozwiązane przez rząd. Owe uzgodnienia podpisał dr Czesław Siekierski - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. I to on własną głową odpowiada za ich spełnienie. Z tego co wiem, jeżeli uzgodnienia nie zostaną wcielone w życie, to minister poda się do dymisji? Związkowcy są przekonani, że treści zawarte w dokumencie powinny być omówione także z premierem Donaldem Tuskiem. Oczywiście w obecności ministra Siekierskiego, wiceministra Michała Kołodziejczaka oraz ministra Artura Balazsa.
Na dokumencie, zawierającym uzgodnienia osiągnięte przez stronę związkową i rządową, brakuje podpisów Wiesława Gryna i Andrzeja Sobocińskiego, którzy z racji tego, że byli organizatorami blokad, mających się odbyć 20 marca, musieli wcześniej opuścić negocjacje. Panowie zobowiązali się jednak do podpisania dokumentu. Wszak słowo honoru jest droższe niż papier.
Przez wiele godzin debaty w Jasionce, która toczyła się przy otwartej kurtynie z udziałem kilkuset osób, nie zapowiadało się, że dojdzie do wspólnych ustaleń czy też uzgodnień związkowców ze stroną rządową. Atmosfera była bardzo napięta. Także z tego powodu, że duża część obecnych na sali rolników miało duże wątpliwości co do składu strony związkowej. Padły nawet nieprzyjemne słowa i oskarżenia. Jednak konsekwentna postawa byłego ministra rolnictwa - Artura Balazsa moderatora debaty – doprowadziła do tzw. uzgodnień, które mają szansę, aby stać się zaczynem solidnego porozumienia z rządem. Niestety ów dokument nie zawiera ani słowa o problemach mleczarstwa. Bo nikt się ze strony związkowej nie upomniał o polskie mleko. Tak odpowiedział mi minister Balazs na moje krótkie wystąpienie związane z olbrzymim kryzysem, w jakim znalazła się branża mleczarska. Dobrze byłoby - to jest mój postulat, który wypowiedziałem w Jasionce - aby do związkowego stolika przyłączył się młody rolnik - producent mleka - który ze wsparciem Polski Rolnej, ale nade wszystko ze wsparciem dużego grona producentów mleka z całego kraju, będzie skutecznie bronił interesów polskiego mleczarstwa znajdującego się w totalnym kryzysie!
Kilka godzin później premier Jerzy Buzek - w kolejnej - debacie - kilka razy w swoim wystąpieniu dobitnie podkreślił, że polskie mleczarstwo bardzo zyskało na wejściu do Unii Europejskiej. Według niego najbardziej skorzystały spółdzielnie mleczarskie z Podlasia.
Zapraszam Czytelników Polski Rolnej do obejrzenia naszych filmów z Jasionki !
 

Współpraca