Rynek środków produkcji dla rolnictwa – analiza IERiGŻ

31.08.2017 -
W maju 2017 roku utrzymał się zwiększony popyt na podstawowe środki produkcji dla rolnictwa, przy niewielkich zmianach cen. Nieznacznie wzrosły ceny na rynku materiałów budowlanych oraz środków ochrony roślin. Niższe niż przed miesiącem były ceny nośników energii, w tym głównie gazu ziemnego oraz paliw ropopochodnych. Malejący popyt na nawozy mineralne wpłynął na obniżki ich cen. Relacje cen większości środków produkcji do cen zbóż oraz żywca wieprzowego były w maju nieco bardziej korzystne w porównaniu do poprzedniego miesiąca i wyraźnie lepsze niż rok wcześniej – informuje IERiGŻ w raporcie.
W maju 2017 roku średnie ceny nawozów mineralnych zmalały w porównaniu z miesiącem poprzednim. Zadecydował o tym przede wszystkim słabnący popyt na nawozy azotowe, które rolnicy kupują głównie w pierwszych miesiącach roku, ale także systematycznie malejące ceny nawozów w handlu światowym. W maju przeciętny spadek cen nawozów mineralnych na krajowym rynku wyniósł 0,3%, przy czym staniały przede wszystkim nawozy zawierające w swoim składzie fosfor. W porównaniu z początkiem roku nawozy były średnio o 0,6% droższe. W tym czasie zwiększyły się ceny nawozów azotowych (średnio o 4,7%), natomiast ceny pozostałych nawozów mineralnych zmalały. Pomimo sezonowego wzrostu średnich cen w pierwszych miesiącach roku, nawozy mineralne były w maju 2017 roku średnio o 6,3% tańsze niż rok wcześniej.
Jak informuje IERiGŻ w raporcie, obniżki cen wystąpiły głównie w przypadku nawozów wieloskładnikowych (przeciętnie o 11,0%). Sól potasowa potaniała o 7,3%, superfosfaty o 4,7%, a nawozy azotowe o 4,0%. W kolejnych miesiącach można się spodziewać posezonowych obniżek cen, co będzie spowodowane malejącym popytem, ale również wyraźną tendencją spadku cen w handlu światowym w związku z brakiem poprawy koniunktury na globalnym rynku zbóż i roślin oleistych. Dynamika spadku cen w drugim półroczu będzie prawdopodobnie zbliżona do tej, jaką obserwowano rok wcześniej. Pod koniec 2017 roku nawozy mineralne będą prawdopodobnie o około 6-7% tańsze niż rok wcześniej.
Relacje cen nawozów mineralnych do cen zbóż poprawiły się w porównaniu z poprzednim miesiącem. Na zakup 1 kg NPK należało w maju 2017 roku przeznaczyć równowartość 4,9 kg pszenicy, tj. o 0,2 kg mniej niż miesiąc wcześniej oraz o 1,1 kg mniej niż rok wcześniej. Relatywnie najtańszym nawozem mineralnym pozostała sól potasowa (równowartość 3,7 kg pszenicy), a najdroższym superfosfat prosty (6,2 kg pszenicy). Relacje cen nawozów do cen skupu trzody chlewnej również były lepsze niż w kwietniu i nadal wyraźnie lepsze niż rok wcześniej. Na zakup 1 dt NPK należało przeznaczyć równowartość 63 kg żywca wieprzowego, tj. o 2 kg mniej niż w poprzednim miesiącu i o 20 kg mniej niż rok wcześniej.
W maju 2017 roku odnotowano kolejny spadek cen nawozów mineralnych w handlu światowym. W rezultacie utrwalił się trwający już od kilku lat długookresowy trend spadkowy. W maju 2017 roku ceny nawozów były średnio 5,7% niższe niż miesiąc wcześniej, przy czym mocznik potaniał o 12,2%, fosforan amonu o 2,5%, a superfosfat potrójny o 1,1%. Ceny soli potasowej wzrosły o 0,9%. Ceny nawozów na światowym rynku w maju 2017 roku były przeciętnie o 12,3% niższe niż rok wcześniej. Sól potasowa potaniała o 18,2%, mocznik o 10,0%, a zmiany cen superfosfatu potrójnego i fosforanu amonu były stosunkowo niewielkie. W kolejnych miesiącach ceny nawozów w handlu światowym pod wpływem słabnącego popytu prawdopodobnie powinny jeszcze zmaleć.
W maju 2017 roku po raz kolejny zmalały ceny bezpośrednich nośników energii, o czym zadecydowały obniżki cen paliw ropopochodnych oraz gazu ziemnego. Nośniki energii były w maju przeciętnie o 1,3% tańsze niż miesiąc wcześniej. Olej opałowy potaniał o 5,0%, gaz ziemny propan-butan o 3,7%, a olej napędowy o 2,2%. Pomimo obniżek cen obserwowanych w ostatnich miesiącach, bezpośrednie nośniki energii były w maju 2017 roku średnio o 6,5% wyższe niż rok wcześniej. Droższy niż rok wcześniej był przede wszystkim gaz LPG (o blisko 30%) oraz paliwa ropopochodne (średnio o 8,1%).
W maju 2017 roku ceny na światowym rynku surowców energetycznych zmalały średnio o 4,1%. O spadku cen zadecydowały obniżki cen ropy naftowej, w tym ropy Brent o 4,0%. Ropa Brent była w maju 2017 roku o 7,9% droższa niż rok wcześniej. Wyższe ceny w porównaniu z rokiem poprzednim są m.in. konsekwencją porozumienia krajów zrzeszonych w OPEC w sprawie ograniczenia wydobycia surowca.
Na rynku maszyn rolniczych w dalszym ciągu odczuwalny jest brak środków na działania modernizacyjne w ramach PROW 2014-2020, co skutkuje niewielkim popytem. W okresie styczeń maj 2017 roku liczba rejestracji nowych ciągników zmalała o 1,8% w porównaniu z analogicznym okresem i tak bardzo słabego pod tym względem 2016 roku. Można przypuszczać, że tendencje sprzedaży większości pozostałych środków mechanizacji rolnictwa były podobne. Niewielkiej sprzedaży maszyn w maju towarzyszyły stabilne ceny. Ceny maszyn rolniczych były jednak o 3,2% wyższe niż rok wcześniej, na co złożyły się podwyżki cen w pierwszym kwartale. W maju 2017 roku średnie ceny materiałów budowlanych wzrosły o 0,3%, a środków ochrony roślin o 0,2%. W ciągu 12 miesięcy ceny pestycydów wzrosły przeciętnie o 1,3%, a materiałów budowlanych nie zmieniły się – informuje IERiGŻ w raporcie.
(31.08.2017 za portalspozywczy.pl/IERiGŻ)