Sklepy osiedlowe z ofertą na miarę
Sklepy osiedlowe zdobyły w okresie epidemii nowych klientów, a teraz pokazują, że warto przy nich pozostać na dłużej.
Z aktualnych badań wynika, że konsumenci starają się kupować żywność z zachowaniem zaleceń bezpieczeństwa epidemiologicznego, ale głównie w tradycyjnych sklepach. Bliskość domu to główny powód, dla którego Polacy jeszcze bardziej zaczęli doceniać sklepy lokalne. Wprawdzie liczba odwiedzin takich sklepów w czasie epidemii nieznacznie spadła, ale jednocześnie wzrosła w nich wartość koszyka zakupowego. Wzrost obrotów w niezależnych sklepach detalicznych w ciągu pierwszych 6 miesięcy epidemii zaobserwowało ponad 2/3 ich właścicieli, zapytanych o to na potrzeby raportu Grupy Eurocash „COVID-19 oczami przedsiębiorców”.
Główni konkurenci dyskontów
– Wielu klientów zobaczyło, że w sklepach osiedlowych jest bezpiecznie, wygodnie i nie ma w nich kolejek, a na dodatek znajdą w nich produkty wszystkich największych producentów w Polsce – podkreśla Pedro Martinho, Członek Zarządu Grupy Eurocash S.A. Ostatnie analizy strategii rynkowych stosowanych przez dostawców FMCG w Polsce, przygotowywane w ramach rankingu „Równi w Biznesie”, pokazują, że handel niezależny uzyskuje dla swoich klientów coraz lepsze oferty od największych producentów.
W 2020 roku sklepy lokalne zaczęły zwiększać swoje udziały w ogólnopolskiej sprzedaży środków czystości i higienicznych. Z rankingu wynika, że coraz bogatsza asortymentowo i atrakcyjniejsza cenowo jest w nich np. oferta środków do prania. Swoje produkty oferują tam wszyscy najwięksi dostawcy: Henkel, Procter & Gamble, Reckitt Benckiser, Unilever i Pollena. Najlepsze wyniki we wzrostach sprzedaży proszków do prania, środków higieny kobiecej i środków do mycia naczyń w sklepach osiedlowych osiąga Procter & Gamble. – Przestrzeni do rozwoju współpracy handlu niezależnego z wszystkimi producentami artykułów chemicznych jest nadal bardzo dużo – mówi Dominik Kasperek, Dyrektor Zakupów Centralnych w Grupie Eurocash S.A.
Sprzedaż napędzana procentami
W kategorii alkoholi mocnych i piwa sklepy niezależne są najważniejszym kanałem sprzedaży dla zdecydowanej większości dostawców. Z jednej strony jest to efekt bliskości sklepów lokalnych, a z drugiej strony troski producentów o unikanie dużych różnic cenowych między kanałami sprzedaży. Dobra współpraca producentów z handlem niezależnym przynosi efekty. W ciągu ostatniego roku sprzedaż whisky w sklepach niezależnych wzrosła o ponad 20%. Jeśli chodzi o wódki i whisky, sklepy lokalne mają dziś nawet szerszą ofertę produktów impulsowych (w małych objętościach) niż dyskonty i supermarkety.
Na ocenę oferty największych producentów piwa w różnych kanałach sprzedaży duży wpływ mają ich tegoroczne akcje promocyjne w stylu „6+6 gratis”. Dzięki takim promocjom, organizowanym najczęściej w dyskontach, czyszczą magazyny i pozbywają się niesprzedanego wcześniej piwa, ale przy okazji obniżają atrakcyjność swojej oferty w sklepach niezależnych. Istnieją jednak przykłady innych strategii. Carlsberg już na początku 2020 roku wsparł lokalne sklepy, zmniejszając różnice cenowe między kanałami sprzedaży, głównie na piwach w puszkach. Ta inwestycja dała duży bodziec do wzrostu sprzedaży produktów Carlsberga w sklepach osiedlowych i tym samym napędza w nich sprzedaż wszystkich piw.
Asahi, inny wielki producent wielu popularnych marek piw, takich jak Żubr, Tyskie, Lech i Książęce, zachowuje pozycję lidera w rankingu dystrybucji przez sklepy niezależne, głównie dzięki utrzymywaniu ograniczonego portfolio swoich produktów w dyskontach. Równocześnie dział sprzedaży koncernu dba o dostępność szerokiej oferty jego produktów w sklepach osiedlowych.
Liderzy sklepów niezależnych
Alkohol jest najlepiej sprzedającą się kategorią produktową w sklepach lokalnych, ale pozytywne zmiany widać też w innych kategoriach. Konsumenci w Polsce nieco częściej kupują napoje gazowane w sklepach osiedlowych niż w innych kanałach sprzedaży. W ciągu ostatnich 12 miesięcy duża w tym zasługa strategii stosowanych przez koncerny Pepsico i Kofola, producenta m.in. napojów Hoop i Mr. Max.
Z rankingu „Równi w Biznesie” wynika, że coraz częściej produkty w kanale niezależnym są oferowane w dużo lepszych cenach niż w dyskontach. Według ostatniej jego edycji, dotyczyło to m.in. ryżu Melvit, ale w bardzo dobrych cenach były też oferowane np. przyprawy Podravka, majonezy Ocetix, ketchupy Nestlé i makarony Maspex.
– Wzrosty sprzedaży w sklepach osiedlowych uzyskują najczęściej ci producenci, którzy mają najmniejsze różnice cenowe między tymi sklepami a dyskontami i supermarketami – wyjaśnia Dominik Kasperek.
Na bardzo trudnym rynku produktów świeżych sklepy niezależne zdołały zwiększyć sprzedaż mleka i śmietany. W przypadku tego ostatniego produktu najlepszą ofertę w sklepach osiedlowych miała Mlekovita. Całą kategorię mleka w lokalnych sklepach ciągnie oferta Mlekpolu. Wzrosty sprzedaży jogurtów w kanale niezależnym notują Danone i Bakoma. Podobnie jest z Theo Mueller i Bakoma, jeśli chodzi o mleczne desery.
Kuszenie wielkością asortymentu
Oprócz bliskości i dostępności najpopularniejszych marek sklepy lokalne chcą przyciągać niemal szytą na miarę ofertą produktową. Do niedawna właściciele sklepów współpracujących z Grupą Eurocash komponowali swoją handlową ofertę spośród około 11 tysięcy produktów dostępnych zdalnie przez platformę internetową eurocash.pl. To był bardzo duży asortyment, biorąc pod uwagę, że dyskonty oferują w całej Polsce podobne artykuły i na półkach mają ich średnio około 2 tysięcy. Od września 2020 roku asortyment sklepów osiedlowych może być jeszcze bardziej urozmaicony dzięki nowej platformie typu marketplace o nazwie eurocash.pl Market. Obecnie przedsiębiorcy, którzy korzystają z nowej platformy, wybierają swoją ofertę spośród ponad 40 tysięcy produktów od około 300 dostawców. Docelowo ma być do niej podłączonych aż 80 tysięcy lokalnych sklepów, które uzyskają w ten sposób dostęp nawet do pół miliona produktów. W praktyce oznacza to, że Grupa Eurocash będzie mogła dostarczać do sklepu niemal każdy produkt, o który poprosi klient. Dzięki temu niezależni detaliści będą tworzyć własne oferty w pełni dopasowane nawet do pojedynczych konsumentów z ich lokalnego otoczenia. Czy to zatrzyma klientów, którzy „odkryli” niezależne sklepy w okresie epidemii, przekonamy się już w tym roku.
(Informacja prasowa Grupy Eurocash)