Susza rolnicza w Polsce – kukurydza na kiszonkę najbardziej zagrożona
25.08.2020 -
W okresie od 21 czerwca do 20 sierpnia 2020 roku specjaliści Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdzili wytępienie suszy rolniczej na terenie wszystkich województw w Polsce. Natomiast największe zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło wśród upraw kukurydzy na kiszonkę. Suszę w tych uprawach odnotowano w 870 gminach Polski (35,12% gmin kraju).
Susza notowana jest również w uprawach: kukurydzy na ziarno, krzewów owocowych, roślin strączkowych, ziemniaka, warzyw gruntowych, tytoniu, chmielu, buraka cukrowego i drzew owocowych.
W ocenie ekspertów IUNG brak opadów oraz wysoka temperatura powietrza spowodowały, że deficyt wody wzrósł, miejscami nawet o ponad 50 mm wody. Największe niedobory wody dla roślin uprawnych w okresie od 21 czerwca w dalszym ciągu w południowych terenach woj.: dolnośląskiego, opolskiego, do 20 sierpnia występowały w północno-zachodniej Polsce. Natomiast duże nadmiary wody notowano śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz mazowieckiego.
O tym, że nadal mamy do czynienia z suszą rolnicza najlepiej sam się przekonał orząc swoje pole Stanisław Anders, rolnik z gminy Prabuty w województwie pomorskim.
– Zwykle 12 hektarów orałem przez 8 godzin. W tym roku zajęło mi to 20 godzin. Ziemia jest bardzo twarda, wszystko stoi i tylko ciężkie ciągniki dają sobie radę. Ponadto bardzo mocno pyli, więc warto założyć też maseczkę – mówi Anders.
(25.08.2020 za wrp.pl)