Unia Europejska i USA – kontyngenty

29.03.2021 -

Unia Europejska i Stany Zjednoczone zakończyły negocjacje dotyczące dostosowania unijnych kontyngentów Światowej Organizacji Handlu (WTO) dla produktów rolnych po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE.

Jest to zwieńczenie dwóch lat negocjacji w ramach WTO mających na celu podział wspomnianych kontyngentów UE, przy czym część wielkości tych kontyngentów pozostaje w gestii UE-27, a część przypadnie Wielkiej Brytanii – w oparciu o ostatnie przepływy handlowe. Umowa obejmuje dziesiątki kontyngentów i obroty handlowe o wartości miliardów EUR m.in. wołowiną, drobiem, ryżem, przetworami mlecznymi, owocami i warzywami oraz winami.

Janusz Wojciechowski, Komisarz ds. Rolnictwa, wyraził zadowolenie z osiągniętego porozumienia z jednym z największych partnerów handlowych. Na podstawie tej umowy, zawartej w ramach WTO, dotychczasowe wielkości zostają zachowane, ale podzielono je między UE a Wielką Brytanię. Gwarantuje to pewność i stabilność, jeśli chodzi o handel produktami rolnymi. Osiągnięta umowa podkreśla znaczenie stosunków handlowych i gospodarczych. Jest to dobry sygnał obopólnego zaangażowania we współpracę zarówno dwustronną, jak i w ramach WTO.

UE prowadzi podobne negocjacje dotyczące podziału kontyngentów taryfowych z dwudziestoma jeden innymi partnerami, którzy mają prawo dostępu do tych kontyngentów, natomiast zakończyła już negocjacje z Argentyną, Australią, Norwegią, Pakistanem, Tajlandią, Indonezją i innymi państwami.

Po przyjęciu przez Komisję umowy między UE a USA zostanie ona przekazana do ratyfikacji Radzie i Parlamentowi Europejskiemu, tak aby mogła wejść w życie bez zbędnej zwłoki.

(29.03.2021 za pfhb.pl)


Współpraca