Utylizacja padłych zwierząt gospodarskich

23.01.2017 -
Kto w 2017 roku świadczy usługi związane z utylizacją padłych zwierząt gospodarskich? Jakie są ceny?
Jedenaście spółek podpisało z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowy związane z usługami utylizacyjnymi martwych zwierząt hodowlanych.
Od nowego roku tego typu usługi wykonywać będzie od dwóch do dziewięciu firm w województwie. Rolnicy, zanim wybiorą konkretną spółkę, powinni zapoznać się więc z cenami firmy. Zasady dofinansowania z ARiMR na tego typu usługi będą analogiczne do zeszłego roku. Wsparcie może dostać producent rolny prowadzący gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub dział specjalny produkcji rolnej.
Pomoc nie przysługuję producentom, którzy nie spełniają wymogu mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa określonego w Załączniku I do rozporządzenia Komisji Europejskiej nr (WE) nr 702/2014 z dnia 25 czerwca 2014 roku. Dofinansowanie może być przyznane na pokrycie kosztów zbioru, transportu i unieszkodliwienia padłych zwierząt gospodarskich z gatunku kozy, owce, bydło, konie oraz świnie.
Rolnicy będą musieli zapłacić 25% kwoty za usługę, jeżeli dojdzie do unieszkodliwienia padłego bydła poniżej 48 miesiąca życia, natomiast owiec i kóz poniżej 18 miesiąca życia oraz świń i koni niezależnie od ich wieku.
Lista firm, które zajmują się utylizacją:
EKO-STOK Sp. z o.o.; Stans Sp. z o.o. Sp.k.; Energoutil Sp. z o.o.; Jasta Sp. z o.o.; PP-H Hetman Sp. z o.o.; PPP Bacutil Sp.J.; Promarol-Plus Sp. z o.o.; Saria Polska Sp. z o.o.; STRUGA S.A.; ZP-H Rakowscy Sp.J.; ZR-P „FARMUTIL HS” S.A.
(23.01.2017 za arimr.gov.pl)