Wypadki w gospodarstwie rolnym
Każdego roku w gospodarstwach rolnych dochodzi do tysięcy wypadków. W naprawdę wielu z nich poszkodowany może uzyskać zadośćuczynienie za wypadek w gospodarstwie rolnym, mimo że na pozór wydaje się to niemożliwe. Każdy bowiem rolnik powinien posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Nawet jeżeli jednak go nie posiada, to odpowiedzialność za zdarzenie ponosi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Przykładów wypadków w gospodarstwach rolnych jest mnóstwo. Mogą być to przewrócenia o węże ogrodowe, urazy rąk wynikające z niewłaściwego posługiwania się piłą, upadki z drabiny podczas ścinania gałęzi a także wszelkie inne, np. związane z pracą maszyn rolniczych.
Tak też było w przypadku mojego Klienta z Mazowsza, który uległ wypadkowi, tracąc rękę w sieczkarni jednorzędowej podłączonej do ciągnika rolniczego. I choć na pozór sam sobie wyrządził szkodę, to z perspektywy prawa odszkodowań nie został należycie przeszkolony przez właściciela gospodarstwa rolnego.
W gospodarstwach rolnych zagrożeń jest naprawdę wiele. Dlatego też rolnicy posiadają obowiązkowe ubezpieczenie OC, aby to ubezpieczyciele płacili za szkody związane ze zdarzeniem.
Gdy już wiemy, że to do ubezpieczyciela gospodarstwa rolnego możemy zgłosić się z roszczeniami, w drugiej kolejności należy zapytać...
Kto może być poszkodowanym?
Otóż każdy. Możliwości jest bardzo wiele. Odszkodowanie i zadośćuczynienie za wypadek w gospodarstwie rolnym może należeć się:
· Członkowi rodziny właściciela gospodarstwa rolnego.
· Pracownikowi w gospodarstwie rolnym.
· Sąsiadowi, który pomagał jednorazowo w gospodarstwie rolnym.
· Osobie zamieszkałej w gospodarstwie rolnym.
· Osobie trzeciej, która brała udział w wypadku.
· Właścicielowi gospodarstwa rolnego.
Poszkodowanym może być każdy. Każdy też ma szansę na zadośćuczynienie za wypadek w gospodarstwie rolnym. A to dlatego, że w ten sposób działa obowiązkowe ubezpieczenie OC prowadzących gospodarstwa rolne. Warto przypomnieć, że jest ono obowiązkowe. To znaczy, że każdy rolnik powinien posiadać ubezpieczenie OC. Jeżeli jednak go nie ma, odpowiedzialność wówczas ponosi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wtedy to do niego należy zwrócić się z roszczeniami.
Jakie kwoty odszkodowania i zadośćuczynienia za wypadek w rolnictwie?
Wysokość roszczeń tytułem zadośćuczynienia i odszkodowania zależą od konkretnego przypadku. Tu jednak należy podkreślić, że zadośćuczynienie to nie to samo co odszkodowanie. Zadośćuczynienie obejmuje krzywdę, a odszkodowanie szkody majątkowe, np. wydatki na zakup lekarstw, utracone dochody i wiele innych.
Wypadki w gospodarstwie rolnym są jednak różne. Różne są też ich skutki. Czasami są to niegroźne skręcenia, czy niewielkie złamania, za które poszkodowany może otrzymać od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Są też jednak sprawy znacznie poważniejsze, w których roszczenia sięgają kilkuset tysięcy złotych, a nawet i znacznie więcej. W takich sprawach poszkodowany może wystąpić o:
· Zadośćuczynienie pieniężne.
· Zwrot kosztów leczenia.
· Zwrot kosztów opieki osób trzecich.
· Utracone dochody.
· Zwrot kosztów rehabilitacji.
· Rentę z tytułu zwiększonych potrzeb.
· Rentę z tytułu utraconych dochodów.
· Inne roszczenia.
Tekst pochodzi z bloga zadoscuczynienie.com prowadzonego przez radcę prawnego Piotra Stosio (tel. 604183261)