Copa Cogeca podkreśla rolę handlu dla rolnictwa

05.10.2015 -
Na Forum Publicznym WTO w Genewie, Copa i Cogeca wraz z Celcaa podkreśliły znaczenie handlu dla rolnictwa i uczciwych zasad dla utrzymania dynamicznego rynku.
Przemawiając w Genewie, przewodniczący grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa-Cogeca, Mansel Raymond, powiedział: – Unijny sektor mleka stanowi ważny element wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Ponad 1,2 mln osób znajduje w nim zatrudnienie, oprócz 1 mln rolników. W przyszłości będziemy musieli zwiększyć produkcję mleka, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu poza UE. Zgodnie z przewidywaniami popyt na mleko ma zwiększyć się o 2,1% w perspektywie średnio- i długoterminowej. Wzrost ten jest umotywowany rosnącym popytem na ser i odtłuszczone mleko w proszku. Rolnicy potrzebują uczciwych zasad pozwalających na zachowanie dynamiki na rynku, jeśli mają sprostać temu zapotrzebowaniu. Musimy skoncentrować się na obniżeniu stawek celnych, by doprowadzić do otwarcia rynków, a także na usunięciu zbędnej biurokracji i pozataryfowych barier handlowych. Trzeba także zająć się barierami sanitarnymi i fitosanitarnymi, które nie zawsze są poparte dowodami naukowymi i blokują nasz eksport. Należy także zagwarantować uznanie i ochronę systemu unijnych oznaczeń geograficznych, by chronić sery delikatesowe przed imitacjami.
Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen, następnie dodał, że negocjacje na temat liberalizacji handlu na świecie (WTO) stanowią wyjątkową okazję dla społeczności rolnej do wyczerpującego rozwiązania kwestii handlowych w rolnictwie i uczciwego handlu. – Nie chodzi tu jedynie o rolnictwo, lecz również o rozwój, wzrost i zatrudnienie. W Hongkongu w 2008 r. UE zobowiązała się do odejścia od stosowania dopłat wywozowych od 2009 r. Inni partnerzy handlowi, korzystający z różnych form wsparcia eksportu, muszą jednak przyjąć podobne zobowiązania. Pragniemy dalej idących zobowiązań ze strony członków WTO w zakresie wsparcia krajowego, gdyż na razie nie dostrzegamy żadnych pozytywnych zmian na scenie światowej. Trzeba pobudzić znajdującą się w impasie rundę rozmów na temat liberalizacji handlu na świecie. Dwustronne negocjacje handlowe nie mogą ich zastąpić, gdyż wszystkie dwustronne porozumienia w pewnym momencie będą musiały zostać uwzględnione w umowie WTO – ostrzegał.
(05.10.2015 za portalspozywczy.pl)