Do 2 czerwca składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie

Do 2 czerwca br. zostanie wydłużony termin składania wniosków m.in. o dopłaty bezpośrednie – zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, który trafił do opiniowania. Powodem jest wprowadzenie w 2025 r. zmian w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na 2023-2027.
Wydłużono termin na składanie wniosków o dopłaty
Chodzi o pomoc finansową przyznawaną w ramach Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027, taką jak dopłaty bezpośrednie, przejściowe wsparcie krajowe, działania obszarowe w ramach II filaru Wspólnej Polityki Rolnej, tj. działanie „Rolnictwo ekologiczne", płatności ONW, działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne oraz premie w ramach działania zalesieniowego. Dokument został opublikowany we wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
W opinii ustawodawcy wydłużenie terminu składania wniosków o przyznanie płatności wskazane jest ze względu na wprowadzenie od 2025 r. zmian w ramach interwencji objętych wnioskiem mechanizmu warunkowości społecznej; nowego ekoschematu „Materiał siewny kategorii elitarny i materiał siewny kategorii kwalifikowany"; rozpoczęcia stosowania normy GAEC 2 dotyczącej wymogów na obszarach torfowisk i obszarów podmokłych, jak również zmiany obowiązujące od 2025 r. w ramach ekoschematów (Integrowana Produkcja Roślin, Biologiczna uprawa, Grunty wyłączone z produkcji).
Na potrzebę wydłużenia tych terminów wpływają również występujące anomalie pogodowe, takie jak intensywne opady i nagłe spadki temperatur, które powodują uszkodzenie upraw i wymagają dodatkowego nakładu pracy i czasu od rolników – zaznaczono w uzasadnieniu do projektu.
O wydłużenie terminu składania wniosków o przyznanie dopłat obszarowych wnioskowała także Krajowa Rada Izb Rolniczych, która zaproponowała wydłużenie tego terminu do 30 czerwca. Ponadto prośbę w tej sprawie złożyła także Rada Sektora Wołowiny m.in. na wniosek różnych organizacji rolniczych.
W związku z tym ministerstwo rolnictwa zaproponowało wydłużenie terminu w 2025 r. o pół miesiąca, tj. do dnia 2 czerwca (a z zastosowaniem kary – do dnia 27 czerwca). MRiRW wskazało, że jest to jednocześnie ostateczny termin zapewniający ARiMR odpowiedni czas na przeprowadzenie prawidłowej i terminowej obsługi złożonych wniosków, typowania do kontroli i jej przeprowadzenie oraz naliczenie zaliczek na poczet płatności, tj. odpowiedni czas na obsługę wniosków i przygotowanie do wypłaty wsparcia.
Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.