Komunikat nr 2 o postępie prac nad dokumentem referencyjnym BAT dla przemysłu spożywczego
31.01.2017 roku Komisja Europejska (Biuro IPPC w Sewilli) przedstawiła projekt nowego dokumentu referencyjnego BAT dla przemysłu spożywczego. Dokument w obecnej formie liczy ponad 1000 stron, przy czym część z nich zostanie w toku dalszych prac wykreślona, a niektóre rozdziały (np. zawierające opis tzw. wschodzących technik BAT) zostaną uzupełnione. Zagadnieniom ściśle związanym z przemysłem mleczarskim poświęcono ok. 55 stron. -
- Dokument został sporządzony przy wykorzystaniu danych pochodzących z 495 instalacji (zakładów) przemysłu spożywczego działających w krajach Unii Europejskiej. Zawartość dostarczonych kwestionariuszy poddano weryfikacji pod względem poprawności i kompletności. Ostatecznie spośród polskich kwestionariuszy wykorzystano dane z 16 instalacji, w tym z 3 instalacji mleczarskich: Danone Warszawa, Danone Bieruń i Nestle Namysłów.
W porównaniu z poprzednim dokumentem referencyjnym (BREF) opracowanym w 2006 roku, liczba uwzględnionych branż przemysłu spożywczego została rozszerzona, ale niektóre wymagania, które zostały zawarte w innych dokumentach referencyjnych opublikowanych w latach 2006-2016, zostały usunięte ze wskazaniem w tekście odpowiedniego BREF-u. Dotyczy to m.in. niektórych wskaźników efektywności energetycznej i emisji spalin z instalacji kotłowych. Większą uwagę zwrócono na efektywność energetyczną procesów i urządzeń technologicznych, a także na efektywność środowiskową procedur mycia, zużycie wody i oczyszczanie ścieków. W zestawieniach tabelarycznych zamieszczono dane dostarczone przez określone zakłady mleczarskie; dane te stanowią podstawę wyznaczenia wskaźników najlepszej dostępnej techniki BAT. Oznacza to, że na obecnym etapie prac nad dokumentem referencyjnym nie jest możliwe powoływanie się na inne dane. - Najbardziej istotną częścią nowego dokumentu referencyjnego są proponowane tzw. konkluzje BAT w liczbie 43. Dotyczą one zarówno ogólnych wymagań zarządzania środowiskowego, jak i szczegółowych wskaźników efektywności energetycznej procesów technologicznych, oszczędności wody, gospodarki ściekowej, gospodarki odpadami, oczyszczania gazów odlotowych, hałasu i emisji odorów. Konkluzje BAT po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw UE staną się obowiązującym prawem związanym z udzielaniem pozwolenia zintegrowanego.
- Konkluzje BAT obejmują dopuszczalne poziomy wskaźników zużycia i emisji związane ze stosowaniem najlepszej dostępnej techniki (określane jako „BAT-AEL”). Dla przemysłu mleczarskiego zaproponowano wskaźniki zużycia energii, ilości ścieków, stężenia zanieczyszczeń w ściekach i stężenia pyłu w powietrzu odlotowym. Przedziały wartości BAT-AEL podano dla produkcji mleka spożywczego, sera i mleka w proszku.
- Do 21 kwietnia 2017 roku są prowadzone konsultacje nad ostatecznym kształtem dokumentu. Zakłady lub osoby zainteresowane uzyskaniem bliższych informacji o nowym dokumencie referencyjnym i ewentualnym przedstawieniem własnych opinii, uzupełnień, zmian i poprawek dotyczących w szczególności konkluzji BAT, proszę o kontakt:
Janusz Turowski
jot.tur@gmail.com