Polmlek rusza z największym programem inwestycyjnym w historii. Wyda prawie 1 mld zł

Bez inwestycji w rozwój technologii, obniżania kosztów energii, elastycznych działań produkcyjnych nie ma szans na zdobywanie światowych rynków i poprawę konkurencyjności branży. Dlatego Polmlek w ciągu dwóch lat zainwestuje blisko miliard złotych w park maszynowy oraz transformację energetyczną swoich zakładów. To kolejny, po programach przedakcesyjnych, cywilizacyjny skok w historii polskiego mleczarstwa – mówi Adam Grabowski z Grupy Polmlek.

Polmlek wytycza kierunki rozwoju
Dziś polskie mleczarstwo nie tylko walczy o utrzymanie konkurencyjności, ale o bezpieczeństwo żywnościowe Polski i Europy. Polska jest kluczowym eksporterem żywności na świecie, a branża mleczarska mocno pracuje na rzecz utrzymania pozycji kraju jako gracza światowego. Dlatego potrzebne są działania wspierające konkurencyjność i nowe inwestycje – wylicza Adam Grabowski.
Zaznacza, że Grupa Polmlek od lat zwiększa saldo eksportu. Dziś wyroby mleczarskie, soki i napoje, Polmlek eksportuje do 140 krajów, zwiększając udział eksportu Grupy rok do roku. By trudno wywalczoną pozycję lider utrzymać, Polmlek do końca 2026 roku wyda blisko miliard złotych na nowe technologie, wymianę parku maszynowego w swoich zakładach oraz transformację energetyczną – to nienotowane dotąd wartość inwestycji w całej branży.
 

Rolnicy i przetwórcy są sobie wzajemnie potrzebni
Zarządzający Grupą Polmlek coraz głośniej mówią także o potrzebie synergii między rolnikami a przetwórcami.

Dyskutując o produkcji mleka i wzroście opłacalności przetwórstwa, głośno postulujemy działania wpływające na utrzymanie wielkości produkcji rolniczej w Polsce. Nam przetwórcom i rolnikom nie należy przeszkadzać w rozwoju. Gdy rządzący będą nas wspierać, a nie wprowadzać ograniczenia – my sobie poradzimy – przekonywał Adam Grabowski  podczas debaty na Seminarium Techmilk 2025 w Mikołajkach.

Zwrócił uwagę, że obawy rolników nadal budzi dyskusja nad europejskim Zielonym Ładem. 
Każde działanie, które mogłoby doprowadzić do zmniejszenia potencjału produkcyjnego polskiego rolnictwa, jest niedopuszczalne. Proces wprowadzania zmian na polskiej wsi musi odbywać się z poszanowaniem prawa do rozwoju i utrzymania krajowej produkcji rolnej na wysokim poziomie –  wylicza Adam Grabowski.
 

Konieczność nowych, wielkich inwestycji
Ogromne inwestycje, jakie Polmlek rozpoczął, są niezbędne, by być na świecie konkurencyjnym i nie wypaść z raz zdobytych rynków.

Konkurujmy globalnie z krajami, których gospodarki nie funkcjonują w ramach regulacji europejskich. Już dziś na rynkach bliskiego i dalekiego wschodu zaczynamy przegrywać ceną z krajami wschodniej Europy, gdzie, jak w Rosji i na Białorusi obserwujemy nienotowany dotąd wzrost produkcji mleczarskiej.  Czynnikami decydującymi są niższe koszty pracy, koszty energii, mniej regulacji i obostrzeń – przekonuje Adam Grabowski

Dlatego Polmlek inwestuje w nowoczesne technologie, w tym obniżające ślad węglowy, ale także koszty energii, która jest dziś najdroższa w całej Unii. Kluczem do konkurencyjności jest produkcja pożądanych na światowych rynkach produktów takich jak np. laktoferyna. Polmelek jest przekonany, że to będzie hit eksportowy, dlatego umacnia się na rynku proszków specjalistycznych.

Mamy ogromne doświadczanie w produkcji białek serwatkowych, pozyskiwania wysokotechnologicznych proszków pochodnych mleka i serwatki, jesteśmy pionierami procesów sekwencjonowania serwatki i mleka i w tę stronę nadal będziemy podążać – deklaruje Adam Grabowski

Największy projekt B+R realizowany przez Grupę Polmlek dotyczy pozyskiwania laktoferyny i jest dofinansowany z NCBR – nazywany jest przez przedstawicieli Komisji Europejskiej przełomowym działaniem badawczym w europejskim przemyśle mleczarskim.

Dzięki dofinansowaniom, grantom badawczym możemy dziś mówić o przewadze dzięki technice, a nie prostym przewagom kosztowym. Dodam, że od kilku lat ściśle współdziałamy z uczelniami wyższymi.  W tym samym duchu ruszyliśmy z produkcją, innowacyjnych na skalę europejską preparatów żywienia cieląt – mówi Adam Grabowski


Niezbędne jest wsparcie dla rolników
Dodaje, że projekt Polmlek4Farms jest poza jego biznesowym charakterem także wsparciem dla polskich rolników – otrzymują najwyższej jakości pasze, stworzone przez zespół naukowców Polmleku za znacznie niższą od konkurencji cenę. Celem jest zwiększenie dobrostanu hodowanych krów, poprawienie wydajności a wszystko w obiegu zamkniętym zgodnie z ideą ZERO WASTE. To także wkład Polmleku w utrzymanie i zachęcanie rolników do zwiększania produkcji mleka w Polsce.

Adam Grabowski zapewnia, że już wkrótce Polmlek dokładnie poinformuje, na co konkretnie wyda prawie 1 mld złotych.
 

Współpraca