W 2015 roku 14% gospodarstw w Polsce z dochodami poniżej granicy ubóstwa

31.01.2017 -
Według danych GUS w 2015 roku w Polsce było 14% gospodarstw domowych z dochodami poniżej przyjętej granicy ubóstwa, (w 2015 roku próg ten dla gospodarstwa jednoosobowego odpowiadał kwocie 1043 zł).
Jak podał GUS w publikacji „Regionalne zróżnicowanie jakości życia w Polsce” 9% gospodarstw domowych doświadczało złych warunków życia, czyli występowania co najmniej 10 z 30 symptomów złych warunków życia.
W zależności od województwa, zasięg ubóstwa dochodowego wahał się od 11% do 27%, natomiast ubóstwa warunków życia – od 5% do 12%. W najgorszej sytuacji dochodowej, czyli z najwyższą stopą ubóstwa dochodowego, relatywnie najczęściej byli mieszkańcy Polski południowo-wschodniej: w woj. lubelskim ubóstwem dochodowym zagrożonych było 27% gospodarstw domowych, w woj. świętokrzyskim – 24%, a w woj. podkarpackim – 21%.
Złe warunki życia (najwyższa stopa ubóstwa warunków życia) najczęściej obserwowane były wśród gospodarstw domowych zamieszkujących woj. zachodniopomorskie i woj. warmińsko-mazurskie (po 12% gospodarstw), a także woj. świętokrzyskie i woj. łódzkie (po 11%).
Jak podaje GUS, duży zasięg ubóstwa dochodowego w danym województwie niekoniecznie wiązał się z częstym występowaniem ubóstwa warunków życia. Na ogół jednak w województwach, w których odnotowano wysokie wskaźniki ubóstwa dochodowego, obserwowano również wyższe od średniej wskaźniki ubóstwa warunków życia.
Z badania GUS wynika, że w 2015 roku 17% gospodarstw domowych osiągnęło relatywnie wysokie dochody (w 2015 roku próg ten dla gospodarstwa jednoosobowego wyniósł 2897 zł). Dobrymi warunkami życia charakteryzowało się 23% gospodarstw domowych w Polsce, czyli brakiem występowania jakiegokolwiek z 30 branych pod uwagę symptomów złych warunków życia.
Wskaźnik relatywnie wysokich dochodów przekroczył średnią wartość dla kraju jedynie w czterech województwach, tj. w woj. mazowieckim (26%), woj. pomorskim, woj. dolnośląskim (po 21%) oraz w woj. śląskim (19%).
W dobrych warunkach najczęściej żyły osoby w gospodarstwach domowych w woj. wielkopolskim (31%), kujawsko-pomorskim (27%) oraz podlaskim (26%).
Jak zauważa GUS, województwa o wysokim odsetku gospodarstw domowych żyjących w dobrych warunkach nie zawsze pokrywały się z tymi, w których odnotowano najwyższe wartości wskaźnika wysokich dochodów.
Przedstawione we wtorek dane pochodzą z II edycji Badania Spójności Społecznej, zrealizowanego w 2015 roku. Na zadawane wówczas przez ankieterów GUS pytania odpowiedziało ok. 14 tys. respondentów.
(31.01.2017 za PAP)