Kazimierz Przepiórka odznaczony medalem - Academia Rerum Rusticarum Poznaniensis

17.11.2017 roku w auli „BIOCENTRUM” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu z okazji Dnia Patrona Uczelni M. Cieszkowskiego odbyło się wręczenie dyplomów nadania tytułów doktora i doktora habilitowanego oraz wręczenia medali. -

Miło nam zakomunikować, że nasz kolega mgr inż. Kazimierz Przepiórka jako jedyny z branży mleczarskiej został odznaczony przez kapitułę uczelni medalem „Academia Rerum Rusticarum Poznaniensis” w zakresie przetwórstwa żywności. Medal przyznawany jest za współpracę łączącą edukację i naukę z praktyką. Za pomysły powstałe w przemyśle przenoszone na uczelnie i za pomysły powstające na uczelni przenoszone do przemysłu.



Kazimierz Przepiórka, jeszcze jako pracownik Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Lublinie, w 1992 roku za pomocą maszyn i urządzeń firmy Vacpol (obecnie Multivac), opracował i wdrożył metodę „Pakowanie próżniowe twarogu jako sposób na przedłużenie trwałości twarogu z 2 dni do 2 tygodni”. Metoda polegała na odcięciu dostępu tlenu i na zastąpieniu opakowania papierowego foliowym. Na podstawie tego rozwiązania powstało wiele prac badawczych na wielu uczelniach rolniczych potwierdzających skuteczność i efektywność tej metody oraz mających na celu dalsze doskonalenie rodzajów i form pakowania twarogów. Między innymi dzięki tej metodzie niektóre zakłady mleczarskie powróciły do produkcji twarogów, a inne znacznie ją rozwinęły. W 1992 roku produkcja twarogu w Polsce wynosiła 110 tys. ton, a obecnie jest prawie czterokrotnie większa. Kazimierz Przepiórka jest pracownikiem firmy Multivac Polska, odpowiedzialnym za technologię i technikę pakowania serów i twarogów w Polsce, jest współautorem wielu wdrożeń nowych form opakowań serów i twarogów. Od 1989 roku jest rzeczoznawcą, a od 1998 biegłym sądowym Sądu Okręgowego w Lublinie z zakresu „Technika i technologia w przemyśle mleczarskim”.

Gratulacje

(Informacja prasowa MULTIVAC)


Współpraca