Lato w kuchni: propozycje pełne smaku, witamin i kolorów

Ich przygotowanie nie powinno być skomplikowane, mają przynosić orzeźwienie, ale także cieszyć oko - takie warunki stawiamy napojom, po które sięgamy latem. Feeria barw za oknem zachęca, aby zawartość szklanek i słoików z uszkiem była równie kolorowa. Wystarczy kilka chwil, aby zafundować sobie orzeźwiającą lemoniadę i mocno malinowy koktajl, a głód zaspokoimy chłodnikiem. Będzie pysznie!



Przepisami na te smakołyki dzielą się producenci żywności, których artykuły spożywcze zdobyły uznanie Loży Ekspertów Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Ich wyroby zdobyły maksymalne noty za wszystkie oceniane cechy (smak, wygląd i stosunek jakości do ceny), nagrodzono je zatem zarówno certyfikatem jakości, jak i tytułem TOP PRODUKT. Możemy śmiało po nie sięgać wiedząc, że zostały sprawdzone przez specjalistów. Program promocyjny „Doceń polskie” jest realizowany od 2011 roku, w ramach tej inicjatywy zorganizowano dotąd dwadzieścia cztery certyfikacje żywności. Kolejny audyt odbędzie się 26 lipca br. w Sosnowcu. Podczas jubileuszowej atestacji jury programu sprawdzi kolejne wyroby i podejmie decyzję o uhonorowaniu wyróżniających się wyrobów. Zapraszamy do odwiedzenia strony www.DocenPolskie.pl i skorzystania z przepisów kulinarnych laureatów programu.

 

Chłodnik idealny na upały

Składniki:

  • 1/2 butelki Koncentratu Barszczu Czerwonego Ogródek Dziadunia (TOP PRODUKT programu „Doceń polskie”)
  • 1 litr maślanki
  • 1 litr kefiru
  • 2 długie ogórki świeże
  • 1 pęczek botwinki
  • 1 mały pęczek rzodkiewek
  • 5 ząbków czosnku
  • kilka gałązek świeżego koperku
  • kilka gałązek szczypiorku
  • kilka kiełków słonecznika
  • 1 cytryna
  • 4 jajka
  • 1 łyżka stołowa cukru
  • sól i pieprz do smaku
  • 1/2 chleba pszennego (może być tostowy)
  • oliwa z oliwek

Przygotowanie:

Botwinkę dokładnie płuczemy z piasku i kroimy. Następnie umieszczamy ją w garnku z zimną wodą, do którego dodajemy jeszcze 2 ząbki czosnku, cukier oraz sok wyciśnięty z połowy cytryny. Gotujemy wszystko do miękkości, następnie odstawiamy do całkowitego ostudzenia. Uwaga! Nie wylewamy wody, w której gotowała się botwinka.

W tym czasie świeże ogórki kroimy w drobną kosteczkę, a rzodkiewki w cienkie talarki. Siekamy szczypiorek, koperek oraz czosnek (można go również przecisnąć przez praskę; najlepiej go lekko posolić, aby zmiękł), a jajka gotujemy na twardo.

Do dużego garnka wlewamy kefir oraz maślankę (całość najlepiej zmiksować blenderem, wówczas unikniemy mało apetycznych grudek). Dodajemy botwinkę i wodę, w której się gotowała. Mieszamy całość i dodajemy pozostałe składniki: czosnek, pokrojone ogórki oraz rzodkiewki. Znowu mieszamy, po czym wlewamy koncentrat barszczu. Doprawiamy całość do smaku solą oraz pieprzem, ewentualnie cytryną (jeśli chłodnik wydaje się mało kwaśny). Gotowy chłodnik wstawiamy do lodówki, aby się bardzo mocno schłodził.

Chleb kroimy w drobną kosteczkę. Na rozgrzanej patelni (z odrobiną oliwy z oliwek) smażymy grzanki.

Chłodnik podajemy z gotowanym jajkiem oraz grzankami, talerz przyozdabiamy szczypiorkiem, koperkiem oraz pędami słonecznika.

Przepis pochodzi z bloga kulinarnego www.garniecmagalie.blogspot.com

 

Herbata mrożona z Cytrynkami z rumem

Składniki:

  • ok. 2 l. zaparzonej i wystudzonej czarnej herbaty
  • kostki lodu
  • 1 słoiczek Cytrynek z rumem ETERNO (TOP PRODUKT programu „Doceń polskie”)

– kilka gałązek mięty pieprzowej

Przygotowanie:

Do dzbanka przekładamy cytrynki ze słoiczka, dodajemy 2 łyżki syropu (albo więcej, w zależności od tego jak słodki napój chcemy uzyskać). Dopełniamy dzbanek wodą i dodajemy miętę. Lemoniadę podajemy z lodem.

 

Mleczny koktajl malinowy z Mlekiem Naturalnym 2,0% OSM w Piaskach

Składniki:

  • 2 szklanki Mleka Naturalnego 2,0% Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piaskach (TOP PRODUKT programu promocyjnego „Doceń polskie”)
  • 1 szklanka malin
  • 2 łyżki cukru pudru lub cukru waniliowego

Przygotowanie:

Maliny dokładnie płuczemy pod zimną wodą i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie owoce, mleko i cukier dokładnie miksujemy w blenderze aż do uzyskania jednolitej, gładkiej konsystencji. Napój przelewamy do szklanek, a następnie umieszczamy na pół godziny w lodówce do schłodzenia.

Gotowy koktajl, tuż przed podaniem, możemy jeszcze udekorować świeżymi malinami lub bitą śmietaną.

 

Lekki tort dwa smaki ze świeżymi wiśniami

Składniki:

  • świeże, wydrylowane wiśnie – 1,5 kg
  • Spody tortowe ciemne np. Dan Cake

Masa mascarpone:

  • serek mascarpone – 250 g
  • śmietanka słodka 36% – 250 ml
  • cukier puder – 2 łyżki
  • laska wanilii – ½ sztuki

Masa czekoladowa:

  • czekolada gorzka – 100 g
  • czekolada mleczna – 100 g
  • serek mascarpone – 250 g
  • śmietana słodka 36% – 250 g
  • cukier puder – 1 łyżka

Przygotowanie:

Do miseczki wsypać cukier puder i dodać drobno posiekaną laskę wanilii. Śmietankę ubić na sztywno w osobnej miseczce, dodając pod koniec cukier wymieszany z wanilią. Do ubitej śmietanki dodać serek mascarpone i ponownie ubić do połączenia składników. Połamaną na kawałki czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. Ciepłą czekoladę po rozpuszczeniu zmiksować z serkiem mascarpone. W oddzielnej misce ubić na sztywno śmietanę z cukrem pudrem. Delikatnie połączyć z serkiem i czekoladą. Jasną masę mascarpone rozsmarować na spodzie tortowym ciemnym od Dan Cake i ułożyć wydrylowane wiśnie. Nakryć drugim spodem tortowym i rozsmarować masę czekoladową.

Smacznego!

Wiśnie w roli głównej

Pojawiają się na drzewach, kuszą intensywną czerwienią skórki, zapowiadając wakacje. Wiśnie, bo o nich mowa, to jeden z wielu darów lata. Właśnie rozpoczyna się na nie sezon. Lekko kwaskowe i słodkie w smaku są niezastąpionym składnikiem wakacyjnych deserów w każdej postaci.

Sezon wiśniowy trwa zaledwie dwa miesiące: ostatnie owoce pojawiają się na początku sierpnia. Warto więc wykorzystać dostępność świeżych, dopiero zerwanych wiśni. To teraz są najsmaczniejsze i mają w sobie najwięcej witamin. Dlatego w czerwcu i lipcu jedzmy, pieczmy oraz róbmy konfitury z wiśni!

Na stres i dobry sen

Choć wiśnie w zdecydowanej większości składają się głównie z wody, ich miąższ to jednak prawdziwa skarbnica witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Zawarte w nich kwasy wraz z witaminami A i C wpływają na organizm oczyszczająco i wzmacniają odporność. Wiśnie to również remedium na stres – obecne w nich witaminy z grupy B korzystnie wpływają na układ nerwowy, a dzięki ukrytej w miąższu tych czerwonych owoców melatoninie, mogą nawet ułatwić zasypianie. Ponadto, te niewielkie czerwone owoce są przyjazne osobom dbającym o linię – w 100 g wiśni jest zaledwie 47 kcal! Zawierają również cukry proste i pektyny – rozpuszczalny błonnik pokarmowy, który daje uczucie sytości. Ukryte w nich wartości odżywcze pomagają chronić serce oraz zapobiegać zapaleniu tętnic. Warto również wspomnieć, że wiśnie – tak jak inne równie popularne wakacyjne owoce, jak np. truskawki – korzystnie wpływają na kondycję skóry.

Rarytas całoroczny

Wiśnie, jako jedne z nielicznych sezonowych owoców, nie tracą swoich właściwości prozdrowotnych w czasie przetwarzania. Jeśli więc sztuka przygotowywania dżemów, konfitur i frużeliny nie jest nam obca, możemy cieszyć się smakiem i działaniem leczniczym wiśni przez cały rok. – Te pod postacią konfitury to nie tylko nadzienie do pączków. Słodko-kwaśny smak owoców będzie doskonale wydobywał walory serów czy mięs. Cieplutkie grzanki z chrupiącą skórką, przygotowane z Bagietek do odpieku, posmarowane wiśniową konfiturą, z dodatkiem sera pleśniowego i pestek dyni będą to świetnym dodatkiem, np. do wakacyjnych spotkań przy grilluzauważa Wiktor Kowalski, ekspert firmy Dan Cake Polonia.

Słodkie maleństwa

Lato bez wątpienia ma smak wiśni, dlatego nie zamykajmy ich jedynie w przetworach, które będą przywoływać wakacyjne wspomnienia zimą, ale obsadzimy je w roli głównej, przygotowując desery, ciasta i torty na przyjęcia w ogrodzie. Postawmy np. na lekkie, słodkie, ale i delikatnie kwaskowe kremy wiśniowe, które w prosty sposób przygotujemy dodając do tradycyjnego, śmietanowego kremu kilka zblendowanych wiśni lub kilka łyżek samego soku z wiśni. – Jeśli chcemy w krótkim czasie podać letni deser, wcale nie musimy przygotowywać samodzielnie wypieku od A do Zmówi ekspert Dan Cake Polonia.Wystarczy, że wcześniej przygotowanym kremem wiśniowym udekorujemy gotowe Babeczki drożdżowe z budyniem waniliowym lub z kakao od Dan Cake. Elegancji takim słodkościom dodadzą z pewnością kandyzowane wiśnie, które możemy przygotować sami! Po wydrylowaniu, owoce gotujemy na wolnym ogniu przez 30 minut w gęstym syropie na bazie wody i cukru, zostawiamy do ostygnięcia nawet na całą noc, a potem podsuszamy w piekarniku w 50°C. Wiśnie są gotowe, gdy przestają się kleić. Te naturalne, domowe cukiereczki to gustowna i smaczna ozdoba!

Równie szybkim, słodkim i zarazem orzeźwiającym deserem na letnie dni będą mini babeczki z kremem miętowym i wiśniami. Wystarczy, że do klasycznego kremu na bazie kremówki i serka mascarpone dodamy likier miętowy i kilka listków mięty. Potem wystarczy już tylko napełnić nasze Mini babeczki kruche do nadzień słodkich i udekorować całość świeżymi wiśniami, by w mgnieniu oka przygotować ponad 20 słodkich babeczekdodaje Wiktor Kowalski z Dan Cake Polonia.

Gwiazda wieczoru

Mini babeczki czy smakowite, chrupiące bagietki z wiśniowymi dodatkami to świetne desery i przekąski na każde, letnie popołudnie. Na niedzielne spotkania w większym gronie i specjalne okazje zdecydowanie największe wrażenie na naszych gościach zrobi lekki dwusmakowy, śmietankowo-czekoladowy tort ze świeżymi wiśniami. Puszyste, gotowe spody tortowe to gwarancja udanego letniego deseru, który przygotujemy w dwa kwadranseprzekonuje Wiktor Kowalski. Spody tortowe wystarczy przełożyć kremami i dodać wydrylowane wiśnie, by cieszyć się pysznym, lekkim smakiem letniego deseru.


Współpraca