UOKiK i branża mleczarska: wspólne prace nad dobrymi praktykami w umowach

UOKiK prowadzi rozmowy z branżą mleczarską o umowach rolników z mleczarniami i wskazuje wątpliwości m.in. w sprawie cen, badań jakości, wypowiedzeń i klauzul wyłączności. O komentarz poprosiliśmy organizacje branżowe.

Dialog między UOKiK a branżą mleczarską
UOKiK wskazał, że w umowach, jakie mleczarnie zwierają z dostawcami wątpliwości budzą takie sprawy jak m.in. sposób ustalania cenników, badań jakości mleka, wypowiadania umów, klauzul wyłączności i zapisów o sile wyższej.

 Agnieszka Maliszewska, prezes Polskiej Izby Mleka, potwierdza, iż odbyło się spotkanie z przedstawicielami UOKiK, podczas którego rozmawiano na te tematy, omawiano także inne kwestie ważne dla sektora mleczarskiego.
 
To bardzo dobra forma dialogu z rządem, znacznie lepsza niż dotychczas stosowana. Dialog to podstawa do osiągnięcia dobrych efektów. Takie spotkania pozwalają nam zrobić przegląd naszych umów z rolnikami, będziemy wkrótce tworzyć grupę roboczą składającą się z naszych członków, by pochylić się nad rekomendacjami UOKiK oraz innymi kwestiami jakie były poruszane podczas spotkania. Moim zdaniem taka inicjatywa ze strony UOKiK jest bardzo ważna i dobrze, ze ze sobą współpracujemy. My także mamy okazję przestawić, w czasie tych spotkań, punkt widzenia zakładów i spółdzielni w zakresie relacji z rolnikami i sieciami handlowymi – mówi Agnieszka Maliszewska


Ile jest zgłoszeń naruszeń przepisów? UOKiK: postępowań było niewiele
Również Związek Polskich Przetwórców Mleka uczestniczył w organizowanym przez UOKiK spotkaniu, poświęconym przede wszystkim prezentacji rekomendowanych przez UOKiK dobrych praktyk w zakresie zawierania umów pomiędzy dostawcami mleka a podmiotami skupującymi.

Marcin Hydzik, prezes ZPPM, wskazuje, że zaproponowane rozwiązania zostały przygotowane na podstawie zgłaszanych przez rolników nieprawidłowości. Warto zaznaczyć, że dotychczas UOKiK prowadził w tym zakresie tylko dwa postępowania, ale ostatecznie zakończyły się one polubownie, tj. wprowadzono zmiany do kwestionowanych umów i nie zastosowano kar wobec zakładów.
Dodatkowo, prezes Hydzik podkreśla, że liczba zgłoszeń naruszeń przepisów przez przetwórców nie jest duża – co potwierdzili uczestniczący w spotkaniu reprezentanci UOKiK.

Cały artykuł mozna przeczytać tutaj.


 

Współpraca